Ski in Skirts – מהרהוריה של גולשת

מאת
התעדכן: אוקטובר 21, 2012
ant33

אני אישה. אני אישה שחולמת בלבן וגולשת כבר הרבה מאוד שנים. במסגרת עבודתי הזדמן לי לעקוב אחר האבולוציה של הגולש הישראלי. באופן כללי, עולם הסקי הישראלי עבר קפיצת דרך מרשימה במהלך עשר השנים האחרונות. עם זאת, לצד ההתפתחות קיימת נישה שבה, לדעתי, השינוי אינו ניכר דיו.
באופן מובהק ה-"Profile Suspect" של גולש הסקי הישראלי הוא עדיין גבר.

נכון, יש כיום יותר נשים גולשות מבעבר אבל באופן יחסי טון הסופרן והאלט אינם נשמעים כמצופה. נכון, יש יאמרו (ואולי אף בצדק) כי רגישותי לנושא נובעת מעצם היותי אישה אבל המספרים מדברים בעד עצמם. למיטב הערכתי, יחס הנשים בקרב הגולשים הישראלים הוא פחות משליש. כמו כן, נשים נוסעות לחופשות סקי בד"כ בשתי מסגרות מוגבלות:
1. עם בן זוג.
2. כמיעוט בין חבורה של גברים.

לעומת זאת, נדיר למצוא נשים הנוסעות לגלוש באופנים הבאים:
1. לבדן.
2. בצמדים או בחבורות הומוגניות של נשים (מה שנפוץ מאוד, אגב, בקרב הגברים).
3. בחבורות של נשים שבהן יש מיעוט של גברים (למעשה, לא זכור לי שנתקלתי בחבורה מסוג זה מעולם).

ואני שואלת, הכצעקתה?!
הרי מהי חופשת סקי אם לא חוויית גן-עדן שמאז גורשנו ממנו בימי קדם אנחנו מחפשות דרכים להיכנס שוב בשעריו? יש כמה תירוצים שכיחים שאני שומעת מנשים כסיבות לסירובן לנסוע לחופשת סקי:
זה… מפחיד, זה… מסוכן, זה… קר, זה… משעמם. ואני אומרת,

מפחיד?
עם פחד אני אומנם לא מתווכחת אבל כמעט כל התנסות חדשה ולא מוכרת מעוררת חששות כלשהם, לא? סקי/ סנובורד מתחילים לגלוש במדרונות מאוד מתונים ולרוב בתחום המוגדר כאזור של לימוד. כמו כן, המעבר בין רמות המסלולים ושיפועיהם נעשה באופן הדרגתי. אתן תיווכחו, למשל, כי לאחר זמן קצר יחסית של תרגול תתייחסו למדרונות הראשונים בהם התחלתן ללמוד לגלוש כמעט כמו אל מישור. מלבד זאת, אל תשכחו כי אתן לא לבד והלימוד נערך במסגרת מסודרת של קבוצות הדרכה המלווה לעתים גם בבונוס שווה בדמותו של מדריך סקי או סנובורד נאה מבע.

מסוכן?
"במסלול אל תהיי צודקת, תהיי חכמה". אין ספק כי קיים מרכיב של סכנה בתחום הגלישה אבל הוא בעיקרו תלוי בגולשים עצמם, במידת אחריותם ובמודעותם העצמית. כמו בכביש, גם באתרי הסקי קיימים חוקי תנועה במסלולים שעל פיהם הגולשים אמורים להתנהל. נכון, כמו בכביש, המשמעת היא לא תמיד 100% אבל אם את חכמה (והרי אנחנו כאלה, לא?) תוכלי להימנע ממצבים מסוכנים כמעט באופן מוחלט.

"אבל קררר", אתן אומרות… ואני אשיב: "נו די!"
נכון, מדובר בשלג ובטמפרטורות נמוכות אבל כשעושים פעילות גופנית הגוף מתחמם, ומלבד זאת, תתלבשו טוב! קיים היום היצע אדיר של ביגוד מצוין לכל חלקי הגוף המגונן עליכן כמעט מפני כל תנאי מזג האוויר. ואל לכן לחשוש, הבגדים המחממים לא אומרים כי תיראו מסורבלות. להפך, האופנה לא פוסחת על תחום חליפות הסקי והסנובורד והיא מאפשרת לכן לבחור במראה הכי עדכני ומחמיא, לפי טעמכן וכיסכן כמובן (אם תרצו, קיימות גם קולקציות של מיטב המותגים ומעצבי העל כמו סטלה מקרתני, למשל). וכידוע, כשאנחנו נראות מצוין, אנחנו גם מרגישות מצוין, תחושות של קור הן הדבר האחרון שמעסיק אותנו, בעיקר לנוכח שפע הגברים הגולשים מסביב… (ראו כדוגמה, ערך עקבי סטילטו שתחושת הגובה העילאית שהם מעניקים מנטרלת כמעט לחלוטין את תחושת האי-נוחות שנגרמת לנו עם נעילתם).

ואם בענייני אופנה עסקינן, האם ידעתן שבמאה ה-19, עם פיתוח ספורט הסקי, גברים גלשו כשהם עונבים עניבות ואילו נשים גלשו בחצאיות?
בנוסף לתחום הביגוד, בל נשכח את השמש. גם אם זה נשמע לכן סוריאליסטי, במהלך חודשי החורף אתרי הסקי משופעים בימי שמש שהמילה "קור" נמצאת מחוץ ללקסיקון שלהם. בימים אלה תוכלו ליהנות הן מגלישה בלבוש קל והן מהתפרקדות על כיסאות הנוח המצויים במסעדות הפזורות באתר ומזמינים אתכן להתמכר לזיו חומה של השמש.
בונוס: אתן חוזרות מהחופשה לארץ עם שיזוף אטרקטיבי בפנים. בנוסף, אתן יכולות גם לבחור את מועד חופשתכן לתחילת האביב, זמן שבו יש סיכוי טוב שהטמפרטורות יהיו גבוהות יחסית, ובמקרים מסוימים אף יאפשרו לכן לגלוש בחולצה קצרה, ולעתים אף בביקיני… (וזו לא גוזמה, יש הוכחות!).
ועוד משהו בענייני קור, בימים של סופות, כשקר באמת, תמיד אפשר לקחת אתנחתא מהגלישה וליהנות מהמנעמים האחרים שמזמן אתר הסקי, אבל על כך, ראו פרטים בסעיף הבא.

משעמם?
לנוכח הפזמון הידוע "Girls Just Want To Have Fun…" אין לי אלא להבטיחכן שהמרכיבים העיקריים שמהם ניזונות הנאותינו, קרי השילוש הקדוש – קניות-ספא-בילויים – נמצאים בשפע באתרי הסקי (או לפחות ברובם). מובן כי בטרם תבחרו את יעד נסיעתכן עליכן לבדוק מה באפשרותו להציע, אבל מכאן הדרך לגן התענוגות הארציים סלולה לפניכן בגלישה קלילה.

אז, מה היה לנו?

קניות
– בעיירות הסקי תמצאו תמיד היצע של חנויות שמרכולתן כוללת אלמנטים שונים של ספורט החורף ושל ספורט הרים בכלל. אבל הרי לא לשם כך שינסנו את כרטיסי האשראי. עיירות הסקי דואגות לפתות את מבקרותיהן כמיטב מסורת השופינג, והן מציעות מגוון שונה של חנויות כמו: מזכרות ופיצ'פקעס, בשמים וקוסמטיקה, מעדניות איכותיות, בוטיקים של יין ועוד. אבל גולת הכותרת היא בלי ספק בתחום חנויות הבגדים, האקססוריז והנעליים, על גונם השונה. החל מעיירות סקי המציגות היצע סטנדרטי של חנויות אופנה "עממיות" יחסית, וכלה בעיירות סקי נבחרות המתהדרות בחנויות אופנה שלא היו מביישות את ערי הבירה באירופה, ולעתים אף מתגאות במיטב מותגי העל המוכרים לנו מעל דפי "ווג" ודומיו.

ספא
– אפשר לומר כי "ספא" היא מילה נרדפת לסקי (ולא בגלל ששתיהן מתחילות בסמ"ך). אין מענג ובריא יותר מלפנק את גופנו לאחר יום גלישה מאמץ. במרבית עיירות הסקי קיים מרכז בריאות אחד לפחות המציע ממגוון אבני היסוד האלפיניים: סאונה, חמאם, ג'קוזי, בריכה, סולאריום, מסאג' טיפולי בריאות, טיפולי יופי ועוד. ואלו הם, בל נטעה, רק כותרות לרשימות פרטניות המסתתרות לרוב מאחורי הגדרתם הכללית (למשל, הערך סאונה שטומן בחובו סוגים שונים, כמו: פינית, ביו, אורגנית, ארומטית וכו'). כמו כן, גם רוב בתי המלון בעיירות הסקי מציעים אפשרויות ספא ובריאות בהתאם לדרגתם, לגודלם ולאופיים.

בילויים
–  אתרי הסקי מציעים אין-ספור אפשרויות לבילוי מלבד הגלישה, בהתאם לטעם ולכיס. למי שהגלישה מגבירה אצלה את רמות האדרנלין וחושקת בפעילות ספורטיבית נוספת, כל אתר סקי מציע את מרכולתו הנבחרת – מצנחי רחיפה, מזחלות, טיפוס על קרח, אופני שלג, אופנועי שלג, צלילה במי קרח ועוד. מי שיום הגלישה מעורר את תאבונה או סתם חושקת בקפה ובעוגה או בכוס יין חם מוזמנת להתרווח באחת המסעדות או בתי הקפה שבעיירה.
אבל עיקר העיקרים – לב לבו של תחום הבילויים – מבוסס כמובן על תרבות האפרה-סקי ("אחרי הסקי") ובילויי הלילה. כל אתר, לפי שפתו ומורשתו. קצרה כאן היריעה מלפרט, החל מברים החוגגים משעות אחה"צ המוקדמות על ההר בשתייה, מוזיקה וריקודים, דרך ברים בעיירה המציעים אטרקציות Happy Hours ומסיבות אפרה-סקי, וכלה בפשיטה על הברים והמועדונים לעת לילה להילולה הנמשכת לעתים עד שעות הבוקר המוקדמות.

למען אלו מכן המבקשות אתנחתא קלה בתוך מערבולת האלכוהול, מומלץ לעשות פאוזה קלה עם רדת החשכה, למקלחת במלון ולארוחת ערב. לאקסטרימיות מביניכן אומר, כי אפשר גם לפסוח על שלב זה. למעשה יש אפיל מגניב כשעוטים את בגדי הגלישה גם בבילויי האפרה סקי ועד כלות הלילה, כטוב לבכן בבר או במועדון שמזמנים חוויות והיכרויות בלתי נשכחות…

איסתא מציעה חבילות מיוחדות של סקי לנשים ששווה לבדוק!

שרון כהן

שרון כהן

מנהלת מחלקת סקי בחברת: איסתא
שרון כהן חיה בת"א אבל נולדה בקיבוץ מלכיה שבהרי הגליל. אל עולם הסקי התוודעה בילדותה, הודות לתרבות הסקי המפותחת ששלטה בקיבוץ. במסגרת מסודרת היו נוסעים הילדים לחרמון, שם, בניצוחם של מתנדבי הקיבוץ השוויצרים למדו את האלפבית האלפיני. עבור שרון הייתה זו תחילתה של התמכרות מופלאה, ומאז, בכל הזדמנות הייתה מעפילה לחרמון. בשנות התיכון אף זכתה לתנאים משופרים, כשביה"ס הר-וגיא, בו למדה, "אפשר" לה גיחות זמינות בזכות מיקומו הגיאוגרפי למרגלות החרמון… אחרי הצבא החלה לגלוש באירופה והתמכרותה העמיקה. בשנות העשרים שלה עסקה בתחומים שונים. בין השאר למדה באוניברסיטה במסלול לתואר ראשון באמנויות, השתלבה במסגרות שונות של תאטרון פרינג' כפרפורמרית, ואף התפרנסה מכך תקופת מה. שרון מנהלת היום את מחלקת סקי באיסתא, אליה הגיעה בחורף 2000. שרון, מכירה וגלשה בעשרות אתרי סקי באירופה ולפני כ-8 שנים התמכרה גם לסנובורד.

5 תגובות

 1. יעל

  ינואר 18, 2013 ב 1:09 pm

  הי, מישהי בעניין? אני מחפשת שותפוץ לחופשה מושלמת כמו זו!
  Yaelita6@walla.com

 2. תמי

  ינואר 17, 2011 ב 3:23 pm

  גם אני גולשת כבר כמה שנים, וזכור לי שהייתי בהלם לפני שנתיים שבחרמון הייתי פחות או יותר הסנואובורדרית היחידה (עם גלשן ורוד בזוקה :)), ועוד גלשתי לבד, מה שאומר שזכיתי בהרבה יותר מדי תשומת לב. יש לציין שבקנדה זה ממש ממש לא ככה, ויש לא מעט גולשות.
  לא ברור לי למה נכנסתי לכתבה הזאת בכלל, אני בהריון ואסור לי לגלוש וזה קשה מנשוא

 3. אלונה

  ינואר 17, 2011 ב 9:36 am

  היי נישמע מעניין אני שוקלת להיצטרף אך לא מכירה מישהיא נוספת שמעוניינת אז אם יש מישהיא שרוצה להיצטרף אשמח אם תיצור איתי קשר במייל
  nofyaar@walla.co.il
  אלונה

 4. איל שחר

  דצמבר 30, 2010 ב 12:21 pm

  אני תמיד מעדיף לגלוש בחברת אשתי וגם אם אנו לא גולשים באותה הקבוצה – תמיד כיף כשיש נשים בקבוצה. קבוצת הדרה שהרוב בה נשים ת מ י ד הייתה כיפית יותר, "דיבורית" יותר ושמחה יותר.
  הנשים (בעיקר הלא ישראליות) מרשות לעצמן להיות חופשיות יותר, ללא "חרדת הביצועים" המאפיינת גברים ישראלים ולעיתים – גם נשים ישראליות. מאחר ומדובר בזמן "כיף", כדאי לזכור שאין צורך להוכיח שום דבר לאף אחד. שום יכולת של אלופי סקי, שום מצ'ואיזם ושום חובה לגלוש היכן שלא מרגישים בנוח. אין צורך להתבייש לומר למדריך כאשר את עייפה או כשקר לך וגם מותר להתלוצץ ולהתבדח ואין צורך להעמיד פני "קשוח".
  אתר סקי הוא מגרש משחקים אחד גדול המעוטר באוכל טוב וקניות יפות (ויקרות… :-( ).
  הדבר היחידי שחובה להביא לחופשת סקי הוא חיוך. השאר – יסתדר מעצמו.
  בואנה. שווה!

 5. אורנה

  דצמבר 29, 2010 ב 1:20 am

  יוזמה מבורכת ללא ספק. כאישה שחיה ללא בן זוג חסר מאוד כל נושא הטיולים לחול שברובם כמו שציינת הם לקבוצות. טיולי נשים יהיו מצרך מבוקש מאוד לפי דעתי גם לנשים נשואות.. אשמח על הצעות נוספות. תאילנד כן מחכה לי"

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>