מידע כללי על נורבגיה

מאת
התעדכן: אפריל 14, 2011
01
נורבגיה היא מונרכיה חוקתית השוכנת בצפון יבשת אירופה בצידו המערבי של חצי האי הסקנדינבי. היא גובלת במדינות פינלנד, שבדיה ורוסיה, ובעלת קו חוף ארוך לשפתו של האוקיינוס האטלנטי. נורבגיה היא מדינה צרה וארוכה המהווה מעין "קליפה" או "עטיפה" למדינות סקנדינביה ממערב, כאשר היא משתרעת לאורך קו החוף מדרום לצפון.

לאורך אלפי שנות היסטוריה ההולכים אל ראשית ההתיישבות באזור (לפני כ-10,000 שנה) התקיימו בנורבגיה צורות חיים אנושיות קדומות. בראשיתה הייתה ארץ של ציידים ונוודים שהגיעו אליה עם תומו של עידן הקרח. לימים "תור הזהב" הנורבגי היה בתקופה הוויקינגית  (במאות ה-9 עד ה-11 לספירה) אז בני שבטים נורדיים כבשו שטחים נרחבים באירופה וקיימו בהם קשרי מסחר אשר השפיעו על כל היבשת. במאות המאוחרות יותר אוחדה נורבגיה עם שבדיה ודנמרק, לאחר מכן הייתה בברית עצמאית עם דנמרק ובצר לה נקרעה ממנה וסופחה לשבדיה למורת רוחה. את עצמאותה קיבלה רק במאה ה-20 בשנת 1905 ומאז שומרים הנורבגים על ניטראליות יחסית ביבשת האירופאית, הם היו מיוזמי הקמת האומות המאוחדות ועד כה הרעיון להצטרף אל האיחוד האירופי נדחה בנורבגיה פעמיים.

צורות הנוף והאקלים של נורבגיה הופכים אותה לגן עד של תיירות, טיולים ונופש. לאורך חוף האוקיינוס האטלנטי ניתן למצוא צורות נוף מרהיבות של פיורדים. פיורד הוא מן עמק מבותר אשר נוצר או בעקבות רעשי אדמה, או בעקבות מפגש של קרחון יבשתי עם פני הים דבר המעמיק את העמק אל תוככי הים ויוצר מעין אגם טבעי בעל שוליים הצוללים בתלילות אל תוך הים. תיירים רבים מגיעים לביקור בזורי הפיורדים של נורבגיה ואף מבקרים באוסלו הבירה שגם היא שוכנת בלב פיורד קסום שכזה.

צפון נורבגיה, הנחשב כאזור ארקטי, סובל מתנאי אקלים קשים בתקופת החורף. שעות האור בעונת החורף מגיעות לשעות ספורות בלבד בעוד החושך שולט ברוב שעות היממה. עם זאת לנועזים מבינכם המוכנים לחיות בתנאים מקפיאים שכאלו צפויה חוויה מרהיבה בדמות ה"זוהר הצפוני", אלו אורות מרהיבים המגיעים בעונת החורף הארקטית מאזור הקוטב ויוצרים חזיונות מרהיבים של אורות בשלל צבעים הצובעים את החשיכה והאפילה.

נורבגיה נחשבת לאחת הארצות היפות בעולם, ולמרות הימצאותה באירופה הקרובה, היא לא תמיד הכי נגישה. מצד שני, זו גם אחת הסיבות שנופי הארץ נשארים פראיים ולא מתויירים באופן יחסי. אפשרות נוחה יכולה להיות טיול מאורגן לנורבגיה. טיולים מאורגנים כוללים טיסות, לינה הסעות והדרכה מקצועית, וחוסכים התעסקות בלוגיסטיקה.

4 תגובות

 1. עזרא צחור

  יוני 12, 2012 ב 2:29 pm

  המון תודה
  עזרא

 2. מוסיק בריקמן

  מאי 17, 2012 ב 3:13 pm

  היי עזרא,
  לרוב, היעד להתחיל סיור באזור הפיורדים של נורבגיה הוא אוסלו או ברגן או אפילו קופנהגן, ממנה ניתן לעבור במעבורת יום או לילה לנורבגיה. תחילת הטיול וסיומו בשטוקהולם (שהיא עיר מקסימה בפני עצמה) מכבידה ובעיקר מאריכה את התהליך של ההגעה והחזרה לנמל היעד.
  המרחק בין שטוקהולם לאוסלו הוא כ – 520 ק"מ
  המרחק בין אוסלו לברגן הוא כ – 400 ק"מ
  הסיור בפיורדים וסיום בלילהאמר – 470 ק"מ *
  המרחק בין לילהאמר לשטוקהולם – 620 ק"מ
  סה"כ 2,010 ק"מ

  * הבעיה הגדולה של הנסיעה בפיורדים שהכבישים מאד מפותלים, הדרכים צרות, במהלך הנסיעה יש להשתמש במעבורות הדורשות לא פעם להמתין להגעת המעבורת ולכן אין לחשב את הנסיעה בפיורדים בערכים של כביש בין עירוני אלא יש לחשב את נהיגה במהירות ממוצעת של 30 – 45 ק"מ לשעה!! או אף פחות…
  ולעצם העניין – ניתן לבצע בשבועיים את הטיול כשהחלק הנורבגי כולל אוסלו ברגן והפיורדים הוא בסד"ג של כ 8 ימים.
  מקווה שזה מסייע.
  מוסיק בריקמן
  מנהל תכניות תיור
  איסתא ישראל.

 3. עזרא צחור

  מאי 15, 2012 ב 10:25 pm

  שלום אני ורעייתי טסים דרך איסתא לשטוקהולם ב10.7 לשבועיים רוצים לשכור רכב לנסוע לאופסלה,ימת ונר,נורבגיהאזור ברגן,פיורדים משם לאוסלו

  האם 8-9 ימים זה מתאים ,מה המרחקים לערך
  תודה
  עזרא צחור

 4. נופש קבוע

  אפריל 28, 2011 ב 12:16 pm

  איך אני יכול למצוא חברה להשכרה של קראוונים?

  כדי להשכיר קראוון לחודש?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>