הקרב על האלפים: סקי באוסטריה מול סקי בצרפת

מאת
התעדכן: ינואר 6, 2014
הרי האלפים

מסגרת של חופשת סקי כוללת את שלושת היסודות הבסיסיים: גלישה – לינה – בילויים. לכאורה כל האתרים דומים זה לזה מבחינה סכמטית, בהתבססם על קונספט של אזור גלישה + אזור מגורים. אולם עד כאן הדמיון. כשלקוח מעוניין להזמין חופשת סקי יש מספר תנאים עיקריים, מלבד גורם התקציב המכריע, לפיהם הוא קובע יעדו –  תנאי הגלישה, סטנדרט המלון ונגישותו למסלולים, וכן האווירה בעיירה ואפשרויות הבילוי.

מעבר לפן התרבותי של כל מדינה, האם שאלתם עצמכם פעם מהן הסיבות לשוני הגדול שקיים לעיתים בין אתרי הסקי ומהם הגורמים המשפיעים על צביונם? אחד הגורמים (אם לא המכריע מכולם) שמשפיע יותר מכל על אפיונם של האתרים נעוץ למעשה במוצאם ההיסטורי, או כפי שאנו מנסחים זאת "מה קדם למה, אתר הסקי לעיירה או העיירה לאתר הסקי?".

בכדי לתאר סוגיה זו והשפעותיה (יתרונות לצד חסרונות), בחרנו כמודל בשתי המדינות שמייצגות הבדל זה באופן המובהק ביותר, צרפת ואוסטריה. אלה גם המדינות שמהוות את יעדי הסקי המובילים באירופה מבחינת היצע ופופולאריות.

אוסטריה – "העיירה לפני האתר"

אוסטריה מאופיינת בעיירות סקי המהוות למעשה כפרים אותנטיים שהחל מסוף המאה ה-19 פותחו סביבם אזורי הגלישה.

יתרונות

אווירה וסגנון – לעיירות אופי אלפיני אותנטי. אלו מקומות יישוב לכל דבר שחיים בהם אנשים במשך השנה. המבנים בעלי מסורת וסגנון, התושבים ידידותיים ומסבירי פנים וככלל לעיירות יש היסטוריה, תרבות ואופי משלהן.

אפשרויות לינה ותרבות ספא – הקסומה מבין אפשרויות הלינה היא הפנסיונים המשפחתיים שנמצאים בשפע בעיירות ובסביבתן. רבים מהמלונות בבעלות משפחתית ויש להם אופי אינטימי. המלונות הגדולים כוללים מתקני ספא מגוונים, אך גם בפנסיונים הקטנים לרוב תהיה סאונה.

פעילויות מחוץ למסלולים – למי שאינו גולש – אוסטריה מספקת מענה מצוין. ספורט, אקסטרים, תרבות, קניות ומסעדות מוצעים בכל אתר. קירבה לערים אטרקטיביות כאינסברוק או זלצבורג היא יתרון שמאפשר יום טיול במהלך החופשה.

טמפרטורות ידידותיות – העיירות האוסטריות נמוכות יחסית (ממוצע של גובה 1000 מ') ולכן קר בהן פחות מאשר בעיירות סקי גבוהות יותר.

אתרים נמוכים – אזורים מיוערים מהווים חלק ניכר מהאתרים ויוצרים נוף רומנטי במסלולים ומספקים גם את השעשוע של גלישת Off Piste בין העצים. בנוסף, מרחבי הגלישה חשופים פחות לרוחות ולסופות. גולשים יודעים עד כמה סיזיפי ואף הזוי לגלוש במורד כנגד רוח חזקה. כמו כן רוחות עלולות לסגור מעליות.

אפרה סקי – אמנם אמור להיות בסוף (אפרה=אחרי), אבל באוסטריה נדמה שהוא במקום הראשון. זהו מונח צרפתי אבל מי שהפיח בו נשמה הם האוסטרים. האקשן בהרבה עיירות מתחיל בשעות אחר הצהריים המוקדמות בברים שבמסלולים, גולש עם ערב אל העיירה וממשיך עד השעות הקטנות.

חסרונות

מרחק מהמלונות למעליות ולמסלולים – ברוב העיירות הגישה לאזורי הגלישה נעשית באמצעות מספר מעליות מצומצם. לא רבים המלונות הממוקמים סמוך למעליות, נתון המשפיע גם על העלויות. השימוש בסקי-בס נפוץ, ולעתים לא ניתן לבחירה, מיקום של Ski-In (גלישה עד המלון) נדיר, ולגבי Ski-Out (גלישה מפתח המלון) כמעט ולא קיים.

אזורי גלישה קטנים – כ-150 ק"מ מסלולים בממוצע לגלישה רציפה. במרחבים הגדולים יידרש סקי-בס כדי למצות את כל המסלולים. מרחב גלישה גדול, המקושר כולו במעליות, יהיו כ- 250-200 ק"מ מסלולים.

אתרים נמוכים ותנאי שלג – אזורי הגלישה נבנו מעל העיירות הנמוכות (עיירה הנחשבת לגבוהה, 1500 מ', בצרפת מוגדרת כנמוכה). גובה המסלולים מגיע בממוצע עד 2000-2500 מ', דבר הפוגע בתנאי השלג. אתרים עם קרחון, מיקומו נמצא לרוב במרחק נסיעה. ההתחממות הגלובאלית השפיעה על אוסטריה וההשקעה ניכרת בתשתיות שלג מלאכותי ושימוש באנרגיה חלופית.

לחיפוש חופשת סקי באוסטריה לחצו כאן

צרפת – "האתר לפני העיירה"

בשנות ה-60 נבחרו במהלך טיסה יזומה מעל האלפים הצרפתיים אזורים אטרקטיביים לסקי. כך נולדו בצרפת עשרות עיירות סקי שנבנו באופן תכליתי (Purpse Building). (יש לציין כי קיימות בצרפת גם עיירות אלפיניות אותנטיות, אולם האופי הדומיננטי של האתרים הינו הנ"ל).

יתרונות

אתרים גדולים – אזורי הסקי נרחבים וחלקם נכללים בין הגדולים בעולם. מרחב סטנדרטי כולל כ-200 ק"מ מסלולים ורבים מהאתרים מקושרים לאחרים. תשתית מסלולים מפותחת ורשת מעליות מהמתקדמות בעולם מאפשרים לגמוע מאות ק"מ של שלג. שלושת העמקים, המרחב המקושר הגדול בעולם, הוא דוגמה קלאסית לכך – יותר מ-600 ק"מ מסלולים לגלישה רציפה. המגמה של קישור אתרים והגדלתם התפשטה בשנים האחרונות באירופה אבל תשתית האתרים בצרפת הופכת אותם לבלתי מנוצחים.

אתרים גבוהים – אחוז ניכר מהמסלולים נמצא מעל 2000 מ' וברבים מהאתרים יש קרחון – נתונים המבטיחים לרוב שלג איכותי לאורך העונה. אף על פי שאימת האקלים המתחמם מינורית יותר בצרפת, גם באתרי הסקי הגבוהים משקיעים בתותחי שלג ובשיפור איכות הסביבה.

נוחות היא שם המשחק – עיירות הסקי נבנו לשרת את הגולשים בצורה היעילה והנוחה ביותר. מרבית המלונות בנויים סמוך למעליות ולמסלולים, כשהמגמה לאפשר גלישה Ski-In Ski-Out. מוקדי השירות, הבילוי והחנויות מרוכזים באופן יעיל, לעתים אף בקומפלקס אחד.

חסרונות

עיירות ה- Copy Paste – הבנייה הפונקציונלית יצרה מודלים של עיירות חסרות זהות, ובהן מוטיב שולט בדמות מפלצות בטון נטולות עידון. בשנים האחרונות ניכר שיפור אסתטי בבניינים החדשים ובאלו שמשפצים.

אתרים גבוהים – פחות עצים, יותר רוחות, טמפרטורות נמוכות.

אחרי הסקי – תחום האפרה סקי מצומצם יחסית, ורוב הבילויים מתרכזים לרוב בשעות הערב והלילה. עם זאת בשנים האחרונות חל שדרוג משמעותי וניתן למצוא עיירות סקי שמציעות אווירה תוססת עוד משעות אחה"צ על הברים בהר ועד לשעות הקטנות במועדונים ובברים שבעיירה.

לחיפוש חופשת סקי בצרפת לחצו כאן

בקרב הזה, המנצח הגדול הוא בכלל הגולש

ההיסטוריה והרקע התרבותי והטופוגרפי שהובילו להקמתם ולפיתוחם של אתרי הסקי משפיעים עד היום על אופי חופשת הסקי שלנו. הבדלים אלה יוצרים כמובן את הגיוון והשוני המבורכים בין האתרים השונים אולם יחד עם זאת, עקב התחרות שקיימת בין האתרים ובין המדינות (תחרות שאנו כגולשים יוצאים ממנה נשכרים), ניכרת בשנים האחרונות מגמה גוברת לשיפור נקודות התורפה של האתרים השונים על מנת שיוכלו להציג סטנדרטים גבוהים בכל המובנים – אם באפשרויות ותנאי הגלישה ואם בפן האסתטי של העיירות והאווירה בהן.

שרון כהן

שרון כהן

מנהלת מחלקת סקי בחברת: איסתא
שרון כהן חיה בת"א אבל נולדה בקיבוץ מלכיה שבהרי הגליל. אל עולם הסקי התוודעה בילדותה, הודות לתרבות הסקי המפותחת ששלטה בקיבוץ. במסגרת מסודרת היו נוסעים הילדים לחרמון, שם, בניצוחם של מתנדבי הקיבוץ השוויצרים למדו את האלפבית האלפיני. עבור שרון הייתה זו תחילתה של התמכרות מופלאה, ומאז, בכל הזדמנות הייתה מעפילה לחרמון. בשנות התיכון אף זכתה לתנאים משופרים, כשביה"ס הר-וגיא, בו למדה, "אפשר" לה גיחות זמינות בזכות מיקומו הגיאוגרפי למרגלות החרמון… אחרי הצבא החלה לגלוש באירופה והתמכרותה העמיקה. בשנות העשרים שלה עסקה בתחומים שונים. בין השאר למדה באוניברסיטה במסלול לתואר ראשון באמנויות, השתלבה במסגרות שונות של תאטרון פרינג' כפרפורמרית, ואף התפרנסה מכך תקופת מה. שרון מנהלת היום את מחלקת סקי באיסתא, אליה הגיעה בחורף 2000. שרון, מכירה וגלשה בעשרות אתרי סקי באירופה ולפני כ-8 שנים התמכרה גם לסנובורד.

2 תגובות

 1. הראל

  ינואר 8, 2014 ב 2:16 pm

  כתבה מעולה, ממש אהבתי .. רק חבל שלא רשמתם בתוך צרפת ואוסטריה איזה אתרי סקי הכי מומלצים … עכשיו ששכנעתם אותי לעשות סקי אני צריך המלצות :)

  • שרון כהן

   שרון כהן

   ינואר 12, 2014 ב 7:59 am

   היי הראל, תודה על הפנייה.
   אני מנסה לשלוח לך המלצות במייל הפרטי, אך ללא הצלחה.
   הכתובת שהשארת אינה תקינה…
   תן לי פרטים ליצירת קשר ואמליץ לך בשמחה.
   תודה רבה!

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>