המדריך לגולש המתחיל

מאת
התעדכן: אוקטובר 2, 2012
ski2

כל שנה מצטרפים לקהילת גולשי הסקי בארץ מאות גולשים חדשים, המעוניינים להתנסות בחוויית חופשה שאין דומה לה. הסטטיסטיקה אומרת כי אם נסעתם פעם אחת לחופשת סקי, רוב הסיכויים כי מכאן ואילך תמשיכו לנסוע גם בשנים הבאות. גם אתם התמכרתם לקסם הלבן…
אז אם הגעתם לעמוד זה, ברוכים המצטרפים!!
בכתבה הבאה ננסה לסייע לכם לבחור את חופשת הסקי הראשונה שלכם. במסגרת המאמר נספק את המידע הבסיסי החשוב לגולשים מתחילים, וכן נענה על סוגיות הנשאלות בד"כ על ידי גולשים חדשים (או כאלה בעלי ניסיון מועט).

1. למה בכלל חופשת סקי, ומה הופך אותה למיוחדת ושונה מחופשות אחרות.
חופשת סקי מספקת חוויה טוטאלית המשלבת פעילות פיזית מהנה ושופעת אדרנלין על רקע נופים מרהיבים כשבנוסף מתלווים: בילויים תוססים לאחר הסקי ובלילה, פינוקי ספא, מגוון של פעילויות באתר( מלבד סקי), תרבות מקומית ומפגש עם אנשים מכל העולם.

2. מה לגלוש, סקי או סנובורד?
לפני שאתם יוצאים לחופשתכם הראשונה תתבקשו לרוב להחליט אם ברצונכם לגלוש סקי או סנובורד. יש להבין כי מדובר בשני ענפי ספורט שונים, אשר כל אחד מהם דורש את הציוד, הלימוד והמיומנות הייחודים לו.
כאן ההזדמנות גם לתקן טעות נפוצה, לפיה גלישת סנובורד קשה מגלישת סקי. נכון כי, לרוב, הימים הראשונים עבור גולשי הסנובורד המתחילים יהיו מאתגרים יותר מאלה של גולשי הסקי. נתון זה נובע מהסיבה הפשוטה כי בסנובורד שתי הרגליים מקובעות למגלש אחד (ה"בורד"), ואילו בסקי שתי הרגליים נפרדות, כל רגל מחוברת למגלש משלה (מצב, שעל פניו, טבעי יותר עבורנו מזה הקיים בסנובורד). עם זאת, לאחר שצלחנו מחסום "פסיכולוגי" זה, סנובורד הינו קל יותר ללימוד מסקי וההתקדמות בו מהירה יותר.

3. אילו מרכיבים חופשת סקי / סנובורד צריכה לכלול:
חופשה גלישה סטנדרטית צריכה לכלול ארבעה מרכיבים: 1. טיסה 2. העברות / רכב משדה"ת לאתר הסקי 3. לינה וארוחות 4. סקי פס (כרטיס עלייה למעליות, ראו גם במילון המונחים המצורף בסוף). גולשים מתחילים נדרשים גם לשני מרכיבים נוספים:
1. ציוד סקי / סנובורד (וזאת בהנחה שאין ציוד פרטי שמביאים מהבית).
חשוב להדגיש כי כשמציינים 'ציוד', הכוונה היא אך ורק לנעליים + מגלשים + מקלות
(בסקי) ולנעליים + בורד (בסנובורד). מונח זה אינו מתייחס לחליפה, גוגלס, כפפות ויתר
הפריטים הנדרשים לגולש (ראו בסוף רשימת הפריטים המומלצת לגולשים).
טיפ 1 – כעקרון, עבור גולש מתחיל, מומלץ להשתמש בציוד שכור ולא לקנות ציוד פרטי.
זאת מפני שעם קצב ההתקדמות יידרש הגולש (שזה מכבר התחיל) לרכוש ציוד
חדש שיתאים לרמת הגלישה שלו.
טיפ 2 – מיוחד! איסתא מציעה בבולגריה (Borovets) חליפה שכורה חינם. פרטים
בסניפי איסתא.
2. הדרכה – גולש מתחיל חייב שיעורים על מנת ללמוד את הטכניקה הנכונה שתאפשר לו לגלוש ולהתקדם.
מסגרת השיעורים המקובלת נעשית בקבוצה של כ- 10-14 גולשים (כאמור, סקי וסנובורד בנפרד). קיימת אופציה ללמוד באופן פרטי, אבל זו יקרה באופן משמעותי.
לגבי היקף השיעורים, אין הכרח של יום הדרכה מלא (כ-5-6 שעות). למעשה קיים יתרון מסויים למסגרת הדרכה של חצי יום (2.5-3 שעות), וזאת מהסיבה שמרכיב העייפות אצל גולש מתחיל הוא הרבה יותר דומיננטי (שרירים שאינם רגילים להיות פעילים, יותר נפילות, עצם הלימוד וכו'). מסגרת שיעורים חלקית מאפשרת לגולש (בזמנו החופשי) לתרגל באופן אישי את מה שנלמד בשיעור בהתאם לקצב ולכושר הגופני שלו, וזאת גם מבלי שירגיש לחץ כי הוא "מפספס" משהו (הקבוצה מתקדמת אבל אתם כבר עייפים…)
טיפ 1 – הימנעו משיטת ה"למד זאת בעצמך", או לימוד הנעשה ע"י חברים גולשים – יש ללמוד רק אצל מדריך מוסמך, בעיקר בשלבים הראשונים, וזאת בכדי לרכוש טכניקה נכונה והימנעות מהשרשת טעויות.
טיפ 2 – מיוחד! איסתא מציעה למתחילים, עם דגש על ילדים (ראו גם סעיף 'ילדים' למטה), אפשרות להדרכה בעברית בבולגריה (Borovets), וזאת ללא תוספת תשלום. פרטים בסניפי איסתא.
טיפ 3 – השתדלו להגיע לחופשה עם כושר גופני סביר (ראו גם טיפים למטה).

4. כיצד בוחרים חופשה ראשונה:
בעקרון, ניתן להתחיל לגלוש בכל אתר, אולם קיימים אתרים המומלצים יותר למתחילים
(יש, אגב, אתרים המסווגים כ'לא מומלצים למתחילים'), וזאת מכמה סיבות:
1. אופי האתר ומסלוליו – ובכלל זה, סוג וכמות המסלולים שמתאימים למתחילים,
וכן מיקומם באתר. אתרים המתאימים לגולשים מתחילים צריכים לכלול: אזור לימוד של ביה"ס ומסלולים בדרגת קושי מתאימה המסווגת כ'מתחילים' ו'קלים' (או כפי שנהוג לסמנם, 'ירוקים' ו'כחולים', בהתאמה). מומלץ כי אזור הלימוד והמסלולים המתאימים יהיו ממוקמים סמוך לעיירה על מנת להקל על הגישה.

2. גודל האתר – גולשים מתחילים אינם נדרשים לאתר גדול. למעשה, גם אתר הכולל 15-
20 ק"מ מסלולים יכול להספיק די והותר (לצורך המחשה, האתר 'הקטן' ביותר שאיסתא
משווקת כולל 60 ק"מ מסלולים, כמות אדירה לצרכיו של גולש מתחיל). הסיבה לכך
נובעת מכמה סיבות:
א. מהירות גלישה – קצב הגלישה של מתחילים הוא איטי, וכתוצאה מכך גם הספק הגלישה קטן יחסית.
ב. גלישה במסגרת קבוצת הדרכה – נעשית באזור ספציפי ובמבחר מצומצם של מסלולים, תוך חזרה על אותו מסלול מספר פעמים. בנוסף, העובדה כי גולשים בקבוצה יוצרת עיכובים מובנים של המתנה אחד לשני.
טיפ – חשיבות החזרה על אותו מסלול מספר פעמים – עבור גולש מתחיל מהווה חזרה זו יתרון, באפשרה לו להכיר את אופי המסלול. הידיעה של 'היכן גולשים' מעניקה תחושת ביטחון לגולשים וע"י כך התרגול יכול להיעשות באופן משוחרר ונכון יותר.
לאתר קטן יש למעשה שני יתרונות מובהקים עבור גולשים מתחילים:
א. ידידותי לגולש – באתר קטן תרגישו "בבית" מהר יותר מאשר באתר גדול. כמו כן, תחושת ההתמצאות תהיה קלה יותר. בנוסף, אתרים קטנים מושכים אליהם לרוב גולשים מתחילים ובינוניים, ולכן עשויים להעניק לכם תחושה של "שווה בין שווים"
מבחינת רמת הגלישה…
ב. תקציב – באופן עקרוני גודל האתר משפיע על מחיריו, אתר גדול יהיה לרוב יקר מאתר קטן (עלויות סקי פס, הדרכה, בתי מלון וכו'). לכן, כשמזמינים חופשת סקי באתר קטן יחסית, ניתן במחיר נמוך לשהות במלון ברמה גבוהה (בה בעת שאותו מלון עשוי לעלות מחיר כפול, ואף יותר מכך, באתר גדול). באופן זה גולשים מתחילים יכולים ליהנות מחופשה מפנקת וכלכלית יותר.

5. ילדים, מתי הגיל להתחיל:
עבור ילדים קיימת מגבלה של גיל, לפיה הם יכולים להתחיל לגלוש. בבתי הספר מקובל לקבל ילדים לשיעורי סקי, החל מגילאי 3-4 ואילו לסנובורד, החל מגילאי 7-8. מבחינת שפה, קיים יתרון ברור ללימוד בשפה העברית, אך עם זאת ילדים בהחלט יכולים ללמוד לגלוש עם הדרכה בשפה זרה, וזאת מהסיבה כי הם בעלי תפישה מהירה ובנוסף נטולי פחד בד"כ.
טיפ – איסתא מציעה למתחילים בכלל (עם דגש על ילדים) אפשרות להדרכה בעברית בבולגריה, וזאת ללא תוספת תשלום.

טיפים:
– כושר גופני – מומלץ להגיע עם כושר גופני טוב לחופשה. אם אתם מתאמנים בחדר כושר, מומלץ
להתייעץ עם מדריך על אילו שרירים כדאי לעבוד (אל תשכחו לציין אם בכוונתכם לגלוש סקי או
סנובורד, ההתמקדות בשרירים היא שונה). כמו כן, במהלך החופשה, מומלץ לעשות תרגילי חימום
ומתיחות בתחילת כל יום גלישה (זאת, גם אם המדריך שלכם לא מקפיד על כך). גוף מוכן יכול
לשפר יכולותיכם, והכי חשוב, עשוי למנוע פציעות.
– ביטוח – ביטוח סקי אינו כמו ביטוח נסיעות רגיל. הקפידו לרכוש ביטוח מתאים לפני נסיעתכם.
מומלץ להתייעץ עם סוכני איסתא בעניין.

ומכאן, הגענו לעיקר… הזמנת החופשה!
איסתא סקי ממליצה לכם כאן על מספר דוגמאות של חופשות סקי אידיאליות לגולשים מתחילים, העונות על הפרמטרים שציינו לעיל או מרביתם.
אנו מאחלים לכם, בהצלחה רבה וברוכים המצטרפים לעולם הקסם הלבן.
שתהיה לכם חופשה מהנה!!!

להזמנת חבילות סקי לחצו כאן

שרון כהן

שרון כהן

מנהלת מחלקת סקי בחברת: איסתא
שרון כהן חיה בת"א אבל נולדה בקיבוץ מלכיה שבהרי הגליל. אל עולם הסקי התוודעה בילדותה, הודות לתרבות הסקי המפותחת ששלטה בקיבוץ. במסגרת מסודרת היו נוסעים הילדים לחרמון, שם, בניצוחם של מתנדבי הקיבוץ השוויצרים למדו את האלפבית האלפיני. עבור שרון הייתה זו תחילתה של התמכרות מופלאה, ומאז, בכל הזדמנות הייתה מעפילה לחרמון. בשנות התיכון אף זכתה לתנאים משופרים, כשביה"ס הר-וגיא, בו למדה, "אפשר" לה גיחות זמינות בזכות מיקומו הגיאוגרפי למרגלות החרמון… אחרי הצבא החלה לגלוש באירופה והתמכרותה העמיקה. בשנות העשרים שלה עסקה בתחומים שונים. בין השאר למדה באוניברסיטה במסלול לתואר ראשון באמנויות, השתלבה במסגרות שונות של תאטרון פרינג' כפרפורמרית, ואף התפרנסה מכך תקופת מה. שרון מנהלת היום את מחלקת סקי באיסתא, אליה הגיעה בחורף 2000. שרון, מכירה וגלשה בעשרות אתרי סקי באירופה ולפני כ-8 שנים התמכרה גם לסנובורד.

3 תגובות

 1. piracetam

  ינואר 5, 2013 ב 8:24 pm

  מחברי סנובורד פשוטים הרבה יותר ממחברים של סקי, כיון שאין להם מערכת ניתוק בנפילה. לעומת סקי שמאיים על סיבובי ברכיים בסנובורד עיקר הפציעות הוא בפלג הגוף העליון ובעיקר בכתפיים ובפרק כף היד (מומלצות כפפות עם מגן פרק יד, ראו ביגוד סקי וסנובורד ). כמו בנעליים גם את המחברים ניתן לבחור על – פי קשיחות וגמישות המחבר. ככל שהמחבר יהיה קשה יותר הוא ייתן אפשרויות תמרון חדות, מהירות ומדויקות יותר. בנוסף, מחברים קשיחים מעבירים את את תנועת הגולש לבורד בצורה מדויקת ולכן, מתאימים יותר לגולשים מיומנים שגולשים בצורה אגרסיבית. מחברים רכים, מצד שני, מעניקים גמישות מרובה ולכן מתאימים לגולשים מתחילים, עדינים או לגולשי ה – FreeStyle.

 2. silver price

  דצמבר 23, 2012 ב 12:27 pm

  הרבה גולשים מתחילים רצים בהתלהבות לקנות ציוד סקי וסנובורד ובדיעבד מסתבר כי זו הייתה הוצאה מיותרת. הרבה יותר מומלץ לשכור ציוד באתרים. בשלבים ההתחלתיים של הסקי ההתקדמות מהירה ויכול להיות שציוד שמתאים לכם בהתחלה לא יתאים בהמשך, ויכול להיות בכלל שתתחילו לגלוש על סנובורד ותרצו לעבור לסקי, או להיפך. בכל אתר סקי תמצאו מגוון חנויות שמציעות ציוד סקי/סנובורד להשכרה במחירים ממוצעים של 60-120 יורו בממוצע. אל תשכחו גם שהציוד מתחדש מדי שנה בקצב מטורף.

 3. טיסות

  אוקטובר 20, 2012 ב 11:23 am

  תודה על הפוסט

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>